سه شنبه ۰۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۶

آخرین بروز رسانی03:05:16 AM GMT

محل تبلیغات شما

آموزش گل و گیاه

▪ انتخاب گیاه خانگی
با فرا رسیدن فصل بهار و جلوه رنگارنگ گلها و گیاهان آپارتمانی، دفعات بسیاری به تهیه یک گیاه مناسب خانگی فکر میکنیم و چه بسا گیاهی را به خانه آورده، اما در نگهداری آن موفق نمیشویم.
باید به یاد داشته باشید که هنگام انتخاب گیاه مناسب، به شرایط منزل خود و همچنین به اینکه قصد دارید گیاه را در کجا قرار دهید فکر کنید. اما روش صحیح انتخاب گل و گیاه آپارتمانی چیست؟
▪ راز موفقیت
برگهای تزئینی معمولا در هر مجموعه گیاه خانگی دیده میشوند. این گیاهان در تمام سال شکلی زیبا دارند و در رنگها، بافتها، اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند.تقریبا برای هر نوع شرایطی-از لبه آفتابی پنجره گرفته تا گوشه کم نور حمام- گیاه مناسب یافت میشود.
گیاهان گلدار رنگهایی درخشان و بویی خوش به فضای منزل اضافه میکنند. بعضی از آنها برای پرورش دادن در فضای بسته مناسب نیستند و عده دیگر به قدری سازگارند که همه ساله غرق گل میشوند. مهمترین نکته این است که نیازهای گیاه را بشناسید و توقعاتش را برآورده سازید تا او هم در تمام مدت فضایی شاداب و زیبا برایتان بسازد.
▪ تهیه گیاه
گیاه مورد نظر خود را از جایی تهیه کنید که شناخته شده بوده و از گیاهان به خوبی مراقبت کند. بعضی از فروشندگان گل مجموعه ای از گیاهان کمیاب یا غیر عادی نیز پرورش میدهند که معمولا در دیدرس نیست، درباره وجود چنین گیاهانی از فروشنده سوال کنید.
بسیاری از علاقمندان گیاهان خانگی، گل و گیاهان استثنایی و زیبایی را با کاشت بذر آنها تولید کرده اند. اگر به گیاه خاصی علاقه داشته و شرایط نگهداری آن را هم دارید، میتوانید بذر آن را از مغازه های ابزار باغبانی تهیه کرده و یا از دوستان و اقوام و حتی گل فروشیهای معتبر بخواهید که بذر آن را برایتان بفرستند.
کاشتن بذر گیاهان آپارتمانی از جمله روشهای بسیار رضایت بخش باغبانی است. دانه ها، معمولا با یک دستور کاشت و نگهداری همراهند و در غیر این صورت نیز مشاوره با هر باغبان کارکشته ای میتواند بسیار مفید باشد. اگر در منزل دوستی گیاه جالبی دیده اید نیز میتوانید یک قلمه یا بذر آن را از وی گرفته و بکارید.
گیاهی که آلوده به شته های ریز یا انواع دیگر آفات بسیار کوچک است به خانه نبرید.
▪ دقت در هنگام خرید
قبل از خرید گیاه را به دقت بررسی کنید. برگهای تزئینی باید پرپشت و شاداب بوده و رنگ درخشانی داشته باشند. ساقه ها و برگها میبایست محکم بوده، پلاسیده و خمیده نباشند. در گیاه سالم همواره نشانه جوانه های تازه وجود دارد، برگها باید تمیز و طبیعی باشند و با اسپری یا واکس براق کننده پوشیده نشده باشند.
ـ هنگام انتخاب گیاه گلدار، گلدانی پر از گلهای باز انتخاب نکنید. زیرا هرچند این گیاه در این لحظه بسیار زیبا و باشکوه است، اما گلهای تمام شکفته به روزهای پایانی عمر خود رسیده و به سرعت از بین میرند. گیاهی که انتخاب میکنید باید پر از غنچه و تعداد کمتری گل شکفته باشد تا مدت بیشتری در خانه دوام داشته باشد.
البته گلهای شکفته در گیاهانی مانند آنتوریوم-که گلهایی چرم مانند و دایره شکل دارد- تا ماهها دوام دارند و استثنائا بهتر است در حالت تمام شکفته خریداری شوند.
ـ گیاه را در جستجوی بیماری یا آفت بررسی کنید. به محل اتصال ساقه و تنه توجه کنید. گیاهی که آلوده به شته های ریز یا انواع دیگر آفات بسیار کوچک است به خانه نبرید. زیرا این آفات به سرعت میان گیاهان پخش میشوند.
ـ حشرات، به خصوص بر روی گیاهانی که خارج از گلخانه پرورش داده میشوند وجود دارند و گیاهانی که در طی ماههای گرم به خارج از منزل برده میشوند نیز حشرات را به خود جلب میکنند.
ـ خاک را نیز بررسی کنید. آنرا با انگشت امتحان کنید. خاک نباید بیش از حد فشرده یا بیش از حد سبک و پوک باشد. بعضی از فروشندگان برای کاستن از مخارج، به جای به کار بردن خاک گلدان، از خاک معمولی باغبانی استفاده میکنند. چنین خاکی هنگام خشک بودن به سختی آجر شده و مانع رشد گیاه می شود. در صورت لزوم خاک چنین گلدانهایی را با خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی عوض کنید.
طبیعت هوشی گیاهان  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
یکی از تفاوت‌های آشکار میان جانوران و گیاهان در میزان جنبش و جابجایی آنهاست. ما پذیرفته‌ایم که هوش را از روی کارها بسنجیم زیرا کارهایی که انجام می‌دهیم نشان می دهند در مغز ما چه می‌گذرد، بنابراین چون گیاهان خاموش و بی‌جنبش به چشم می‌آیند و در یک جا ریشه‌ دوانده‌اند زیاد تیزهوش و زرنگ به نظر نمی‌رسند، اما گیاهان نیز جنبش دارند و به برانگیزاننده‌های پیرامون خود پاسخ می‌دهند. گیاهان پیوسته و با حساسیت چشمگیری دست کم پانزده متغییر محیطی گوناگون را بررسی می‌‌کنند. آنها پیام‌های ورودی را پردازش می‌کنند و با کمک دسته‌ای از مولکول‌ها و راه‌های پیام رسانی خود را برای پاسخ درست آماده می‌سازند. بنابراین،‌ توان محاسبه گری گیاهان بی‌مغز شاید به اندازه بسیاری از جانوران با مغز باشد که می‌شناسیم. ساقه‌ای در حال رشد می‌تواند با کمک پرتوهای مادون قرمز، رقیب خود را حس کند و پیامد کارهای آنها را پیش‌بینی کند.
برای مثال هنگامی که همسایه‌های رقیب به نخل نزدیک می‌شوند، همه گیاه به سادگی جابه‌جا می‌شود. «ریزوم» برخی گیاهان علفی به سوی بخش بدون رقیب و یا سرشار از مواد غذایی رشد می‌کنند و جای زندگی خود را بر می‌گزیند «سس» نوعی گیاه انگل است و در یک یا دو ساعت پس از نخستین برخوردش با گیاه میزبان توانایی بهره‌برداری از آن را می‌سنجد گیاهان می‌توانند ببینند و بچشند و لمس کنند و بشنوند و ببویند. ساقه در حال رشد می تواند نزدیکترین همسایه‌های رقیب خود را حس کند و پیامد کارهای آنها را پیش‌بینی کند و در صورت نیاز به شیوه‌ای از رخ دادن آن پیامدها پیش‌گیری کند. این فرآیند را مولکول‌هایی نام «فیتو کروم» میانجیگری می‌کنند. فیتوکروم‌ها گیرنده‌ها و حسگرهای نور در گیاهان‌اند. هر فیتوکروم از یک بخش دریافت کننده نور و یک بخش دگرگون کننده پیام تشکیل شده است. در نور خورشید نسبت نور قرمز به مادون قرمز نزدیک ۲/۱ است. این اندازه در گیاهان کاهش می‌یابد، زیرا رنگیزه‌های فتو سنتزی (مانند کلروفیل) نور قرمز را جذب می‌کنند. تغییر در نسبت نور قرمز به مادون قرمز شاخص قابل اطمینانی برای ارزیابی نزدیکی گیاهان رقیب است.
در جامعه‌های فشرده گیاهی، پرتوهای قرمز دوری که از برگ‌های گیاهان بازتاب می‌یابند یا پراکنده می‌شوند، پیام روشن و منحصر به فردی است که از نزدیکی رقیبان آگاهی می‌دهد. پس از درک نسبت پایینی از نور قرمز به قرمز دور، گیاهی که از سایه دوری می‌گزیند (گیاه آفتاب پسند) بر رشد طولی خود می‌افزاید و اگر ترفندهایش کارگر افتند، جنبه‌های دیگر پاسخ دوری از سایه باعث شتاب گرفتن «گل دهی» و تولید پیش از زمان دانه می‌شوند تا بخت ماندگاری افزایش یابد. دانشمندان در آزمایش گروهی از گیاهان را زیر فیلتری پرورش دادند که نسبت نور قرمز به قرمز دور را کاهش می‌داد. این گیاهان نسبت به گیاهانی که زیر نور کامل خورشید می‌روییدند، رشد طولی بیشتری پیدا کردند. گیاهان صحرایی نسبت به گیاهانی که به طور معمول در سایه درختان جنگل می‌رویند، رشد طولی بیشتری پیدا کردند. گیاهان، برای دوری از چتر سایه انداز همسایگان خود می‌توانند به کارهای چشم‌گیر‌تری دست بزنند ساقه نخل «اسلیت» یا «پایه‌دار» بر ریشه‌های عصا مانندی تکیه دارد و اغلب نیز به طور مستقیم با زمین تماس ندارد. هنگامی که همسایگان نخل پایه‌دار بر میزان نور دریافتی گیاه تاثیر می‌گذارند یا به منبع غذایی آن دست درازی می‌کنند، نخل فرار را بر قرار ترجیح می‌دهد و همه گیاه به جایی دیگر جابه‌جا می‌شود که بسیار آفتابی است، ریشه‌های تکیه‌گاهی جدید به سوی جاهای آفتابی رشد می‌کند و ریشه‌های طرف سایه‌انداز شده آرام آرام می‌میرند و همچنین گیاهان در جست‌وجو موادغذایی می‌توانند خاک پیرامون خود را ارزیابی کنند و به جاهایی سربکشند بهترین چیزها در آنجا یافت می‌شوند. دانشمندان به تازگی آزمون‌های هوش را برای گیاهان ترتیب داده‌اند که کندوکاو خردمندانه‌ گیاهان در پیرامونشان را نشانگر است.
«پیچک باغی» روی زمین می‌خزد و دو بعدی رشد می‌کند. هر جا که مناسب باشد از ساقه زیرزمینی آن ریشه‌هایی به سوی زمین و ساقه‌هایی به سوی بالا پدید می‌آید. ریشه‌های گیاهان می‌توانند رفتارهای هوشمندانه‌تری نیز از خود بروز دهند دو پژوهشگر انگلیسی، ژنی را در گیاه «رشادی» )Arabidopsis( کشف کرده‌اند. این ژن به ریشه‌ها این توانایی را می‌دهد که برای پیدا کردن قطعه‌های سرشار از نیترات و نمک‌‌های آمونیوم خاک را بچشد. گیاهان گوشت‌خوار از جمله گیاه «دیونه» با سرعت شگفت‌آوری به برخورد حشره‌ها با کرک‌های حساس روی برگ‌هایشان پاسخ می‌دهند. اما آنها تنها گیاهانی نیستند که می‌توانند برخورد را درک کنند. گیاهان معمولی برای پاسخ دادن به وزش باد، به لامسه نیاز دارند باد شدید برمیزان شاخ و برگ گیاهان اثر منفی دارد . از این‌رو گیاهان می‌کوشند با تقویت بافت‌های بخش‌هایی که به نوسان در می‌آیند در برابر باد پایداری کنند.

فریبا کیکانلو
 
 
 
  روزنامه رسالت

اثرات استفاده بی رویه از سموم  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
استفاده بی رویه از سموم و کودهای شیمیایی علاوه بر تولید محصول ناسالم و آلوده کردن محیط زیست(خاک و آب) ضرر و زیان اقتصادی را نیز در پی خواهد داشت.هدف از هشدارهای ترویجی فقط شناخت سموم جدید و نحوه صحیح استفاده از آن است.سم مناسب، میزان مناسب سم و زمان صحیح مبارزه با استفاده از پمپ و آب مناسب و مشورت با کارشناسان، مروجان، مهندسان ناظر و شرکت های خدمات مشاوره ای باعث استفاده بهینه از این مواد می شود.آب مایه حیات است در حفظ و استفاده صحیح از قطره قطره آن کوشا باشیم.استفاده از کودهای دامی پوسیده- کود سبز و بقایای گیاهی باعث افزایش مواد آلی خاک می شود که در نهایت ذخیره سازی و نگه داری آب در خاک افزایش می یابد.
 
 
 
  روزنامه خراسان
 

کشت گیاهان در ظروف شیشه ای  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
کشت گیاهان در تنگ های شیشه ای روشی است که برای زندگی آپارتمان نشینی توصیه می شود. در این نوع کشت، گیاه نیاز به آبیاری دائم ندارد و چنانچه در یک بار آب آن به حال تعادل برسد برای همیشه کافی خواهد بود زیرا هوای داخل باغ شیشه ای تقریبا به مقیاس کوچک همان سیکلی را طی می کند که در طبیعت رخ می دهد. ریشه گیاه رطوبت لازم را از خاک گرفته و آب جذب شده را از راه روزنه برگ ها به صورت بخار پس می دهد. این بخار در قسمت بالای باغ شیشه ای دوباره متراکم شده و به صورت قطرات ریزی از کنار شیشه راه خود را به داخل خاک می پیماید و این سیکل مرتبا تکرار می شود.به عبارت دیگر گیاه از آبی که از خاک می گیرد، ابر در بالای باغ شیشه ای تشکیل می دهد که تبدیل به باران شده و این باران محیط را آبیاری و آب مورد نیاز را تأمین می کند.
 
 
 
توصیه ها و پیام های ترویجی  
 
     
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
   
   
 
در حال حاضر با توجه به توپوگرافی خاک مزارع و نوع عملیات بسترسازی، آبیاری فاروئی(نشتی) به دلایل زیر مورد تاکید است:
۱) سرعت کشت به منظور رعایت تاریخ کاشت
۲) پایین بودن هزینه آبیاری
۳) صرفه جویی در مصرف آب
۴) سبز یکنواخت محصول و استفاده از بذر کمتر
۵) امکان استفاده از سیستم فاروئی در اراضی مواجه با محدودیت آبی.در اراضی که محدودیت شوری در خاک وآب دارند این روش باید با احتیاط اجرا شود و روش آبیاری کرتی نواری در اولویت قرار دارد.

 

مطالب از سایت معظم آفتاب 


فیلتر عنوان 
نمایش تعداد 
شماره عنوان مطلب بازدیدها
1 یاس فرنگی 3455
2 سرخس 4747
3 شیپوری 3961
4 زردآلو 4302
5 نی سیاه 4443
6 گیاه باریجه 5072
7 کاکتوس سـیرژ 4281
8 پرورش گل یاس فرنگی 7558
9 آرتیشو 4179
10 پپرومیا 5339
11 لیندا 8047
12 اصول اکولوژی کشاورزی 4038
13 گل لاله 3948
14 فیلودندرون 5470
15 شفلرا 4177
16 شمعدانی 3686
17 کاکتوس ژیمنوکالیسیوم 4750
18 کلیویا 3549
19 زمانی برای تعویض گلدان 7862
20 کرچک هندی 4802
21 آپر کاکتوس 3886
22 نرگس آفریقایی 3348
23 درخت آهن 4076
24 وریز یا اسپلانرانس 2879
25 پرورش گیاه بامیه 10949

صفحه 1 از 19

خواب هایی را که دیده اید تعریف کنید !

محل تبلیغات شما